Kaçkar Dağları Milli Parkı ve Ayder Yaylası

Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda kuş gözlemciliği yapabilir, parkın içinde gezi planlayabilirsiniz. Biraz uzak da olsa Ayder Yaylası’na gidebilir ve Ayder’deki kaplıcalarda şifa bulabilirsiniz. Kaçkar Dağları’nda kayak ve dağcılık yapabilirsiniz. Rize’de bulunan diğer yaylalarda doğa yürüyüşler yapabilir, piknik planlayabilir ve temiz hava ile yenilenebilirsiniz. Kaçkar Dağları Milli Parkı’nda kuş gözlemciliği yapabilir, parkın içinde gezi planlayabilirsiniz. Biraz uzak da olsa Ayder Yaylası’na gidebilir ve Ayder’deki kaplıcalarda şifa bulabilirsiniz. Kaçkar Dağları’nda kayak ve dağcılık yapabilirsiniz. Rize’de bulunan diğer yaylalarda doğa yürüyüşler yapabilir, piknik planlayabilir ve temiz hava ile yenilenebilirsiniz.

 

KAÇKAR DAĞLARI MİLLİ PARK

Milli Parka, Karadeniz Bölünmüş Sahil Yolunu kullanarak Çamlıhemşin üzerinden ulaşılmaktadır. Çamlıhemşin-Rize arası 62 km. Ayder-Çamlıhemşin arası ise 17 km. dir. Milli Parkın güney bölümüne ise Erzurum-Artvin Devlet Karayolunu kullanarak Yusufeli İlçesi, Sarıgöl Köyü, Altıparmak Köyü ve Yaylalar Köyü geçilerek ulaşılabilir.

Ülkemizde Pleistosan‘e ait buzul izleriyle beraber aktüel buzullaşmanın birlikte görüldüğü ender yerlerden birisi de Kaçkar Dağlarıdır. Bu sahada birçok buzullarla birlikte; buzul gölleri, buzul vadileri, sirkler ve morenler bulunmaktadır. Kaçkar Dağları’nda yaklaşık 100 adet buzul gölü bulunmaktadır.

Başta Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi olmak üzere; bitki çeşitliliği ve zenginliği ile fauna çeşitliliğinin yoğunlaştığı bütün vadiler endemik türler içermektedir. Çat Deresi Vadisinde yer alan Zilkale Harabeleri kültürel açıdan önemli bir değer taşımaktadır. Aynı zamanda, yörenin sosyal-kültürel ve ekonomik mekansal görüntüsünü sergileyen yayla yerleşimleri, hem doğaya uyumu hem de mimari değerleri ile önem taşımaktadır

Çeşitli ağaç türlerinden oluşan orman alanları bulunmaktadır. Bu ormanlar, geçmişten beri az müdahale görmüş ormanlar olup, tamamı doğal ormanlardır. “Bakir Orman” denilebilecek kısımları bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin tek Şimşir Ormanı kabul edilen Şimşir Mesçeresi Şenyuva’da 1.5 ha’lık alanı kapsamaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde, anıtsal özelliği bulunan kültürel eserleri ziyaret, doğa tanıma yürüyüşleri, flora ve fauna inceleme, kampçılık, yayla kültürünü tanıma, yamaç paraşütü, rafting, dağcılık-zirve tırmanışları, buzullar ve buzul göllerini ziyaret etmek gibi pek çok aktiviteler de gerçekleştirilebilmektedir. Günümüzde de Kaçkar Dağı Milli Parkı, gerek doğa yürüyüşleri ve gerek zirve tırmanışları gözetildiğinde, önemli bir rekreatif potansiyele sahiptir

Milli Park’taki irili ufaklı 40 kadar kırsal yerleşim birimi ve yaylalar da bölgedeki rekreasyonda çok önemli yer tutmaktadır. Bunların içinde en önemlisi son yıllarda giderek adını daha çok duyuran ve Milli Park’ın neredeyse en yoğun ziyaretçi çekim merkezi durumuna gelen Ayder Yaylası’dır. Ayder Yaylası, Türkiye’nin en eski kaplıcalarına sahiptir.

AYDER YAYLASI

Karadeniz’in Rize iline bağlı Çamlıhemşin ilçesinin 19 kilometre güneydoğusunda, deniz seviyesinden 1350 metre yükseklikte yer alan Ayder Yaylası, ladin ve kayın ormanlarıyla kaplıdır. Türlü çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcasıyla sırtını Kaçkar Dağları’na dayamış, yamaçları çamla örtülü olan, cennet görünümünde, harika doğal güzellikleri olan bir yayladır.
Yayladaki yerleşimin geçmişi 13. yüzyıla kadar dayanır. 19. yüzyıldan itibaren birkaç ailenin kalıcı yerleşim yeri olmaya başlamıştır. 1900lü yıllarda ise Halalılar, Hala köyünden yaylalarına giderlerken Ayder‘deki kaplıcada dinlenirlermiş. Kaplıcanın geçmişi 1700lü yılları bulmaktadır. Halalılar her mayıs ayında Ayder’e giderek dinlenir daha sonra kendi yaylalarına çekilip, eylül ayında Ayder’e ot biçme şenlikleri için inerlermiş. Halalılar, hep beraber türkü söyleyerek, eğlenerek çayırları biçerlermiş. Bu eğlence zamanına da “Hodoç” zamanı denirmiş.
1987 yılında Ayder Yaylası, turizm bölgesi olarak ilan edilmiş; 1944’te ise Milli Park unvanını almıştır. Böylece Ayder Yaylası turizm ve eğlence merkezi olmuştur.
Ülkemizde hem sağlık hem de doğa turizminin en gözde yerlerinden olan Ayder Yaylası, Kaçkar Dağı’na çıkan dağcıların ilk durak yeridir. Yayla; yüksek dağlar arasında uzayıp giden yol, tepelere yuvalanmış ahşap evler, yeşilin her tonunu bir arada bulunduran ağaçlar ve dağların arasından durmadan akan bir dere ile tarifi imkansız bir doğal güzellik sunmaktadır. Ayder Yaylası’nda dağın zirvesinden çıkan su, dağın eteklerinde küçük bir şelaleye dönüşür. Görüntü itibariyle gelin tülüne benzediği için Gelin Tülü Şelalesi olarak anılır. Bir diğer adı da aşağı ve yukarı Ambarlık Şelalesi olarak geçer.
Ayder Yaylası, eşsiz güzelliğinin yanında kaplıcaları ile yurtdışından bile turist çekmektedir. Osmanlı döneminden beri şifalı suyu ile ilgi odağı olan Ayder’de romatizma hastalıkları, iç hastalıkları, kadın hastalıkları ve cilt hastalıklarına şifa verdiği iddia edilen 260 metre derinlikten 55 derece sıcaklığında kaplıcalar vardır. Ziyaretçilerin bu kaplıcalardan faydalanabilmesi için modern turistik tesisler inşa edilmiştir.
Yayladaki oteller ve kaplıcanın varlığı nedeniyle Ayder Yayları yılın her dönemi rahatlıkla ziyaret edilebilir. Aşırı kalabalıktan, gürültüden ve şehir yaşantısından uzak bir tatil istiyorsanız Ayder Yaylası bunu size sağlayacaktır. Yaylanın genelinde birbirinden ayrı evler, oteller, pansiyonlar yer almaktadır. Ayrı ayrı olarak tasarlanmış ve 50 kişinin girebileceği havuzlar, dinlenme salonları, yataklı özel kabinler, duş kabinleri, basınçlı su bölümü ve doktoru bulunan modern tesisler insanların hizmetindedir.
Yaz aylarında yeşil doğası ve boğa festivali; kış aylarında kardan adam şenlikleriyle her mevsimi bir başka coşkuyla yaşayacağınız ve hayatınızın en güzel günlerini geçireceğiniz bu doğa harikası yeri muhakkak ziyaret etmelisiniz. Özellikle kış aylarında yapılan kar şenliği kaçırılmaması gereken bir şölendir. Her ne kadar bölge yaz aylarında daha hareketli olsa da kayak sporu yapmak içinde kış aylarında da tercih edilebilir.
Tracking ve rafting yapılan bu yöreye özellikle festival zamanlarında giderseniz sabaha kadar ateş başında çok keyifli saatler geçirebilirsiniz. En büyük yayla şenliği haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen Ayder Yayla Şenlikleri’dir.
Yaylanın sonuna doğru olan çadır kampı alanı doğayla tamamen iç içe olmak isteyenler için bulunmaz bir fırsattır. Burada yaylaya hayat veren Fırtına Deresi’nin adeta haykırdığına şahit olacaksınız. Derenin başlangıcı Kaçkar Dağları’na kadar uzanmaktadır.
Ayder Yaylası’nı çevreleyen ve tüm dünyada Bal Ormanları olarak bilinen ormanlarda yetişen “Kafkas gülleri” güzelliğinin yanı sıra lezzetiyle de ün yapmıştır. Ormandaki gülleri dolaşan arılar, daha sonra yöre halkının yüksek çamların tepelerine astıkları tahta kovanlara gelerek Ayder balını meydana getirirler.
Karadeniz’in meşhur mıhlaması, mısır unundan ekmeği, Laz böreği, lahana sarması, leziz et yemekleri, hamsi çeşitleri mutlaka tadılması gereken lezzetlerdir. Tereyağı, bal, kaymak, dağ çileği reçelinin olmazsa olmaz olduğu yöresel kahvaltısını da es geçmeyin.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Özel aracınızla giderseniz, Karadeniz sahil yolunu takip edin ve Ardeşen Fırtına Köprüsü mevkiinden Çamlıhemşin Ayder kaplıcaları yönüne dönerek önce Ayder Yaylası’na 19 kilometre mesafedeki Çamlıhemşin ilçe merkezine varın. Ardından da Fırtına Vadisi boyunca eşi bulunmaz doğal güzellikleri izleyerek Ayder Yaylası’na çıkabilirsiniz.
Uçakla giderseniz Trabzon Havaalanı’ndan Havaş veya diğer servislerle Pazar ilçe merkezine gelip oradan Çamlıhemşin-Ayder minibüslerine binebilirsiniz.

Did you like this? Share it!